Leczenie
          psychozy

Psychoza – rokowania

sphere-649104_640W przypadku chorób psychicznych bardzo trudno jest ustalić rokowania co do całkowitego wyzdrowienia. Także w przypadku psychoz lekarze są bardzo ostrożni w swoich przewidywaniach. Znacznie częściej mówią o remisji choroby aniżeli o jej wyleczeniu.

Wyleczenie zaburzeń psychiatrycznych lub doprowadzenie do ich remisji jest trudne z wielu powodów. Wśród nich należy wymienić chęć wyzdrowienia samego chorego. Często nie zdaje on sobie sprawy ze swojej choroby i jest mu dobrze tak jak jest. Dlatego nie rozumie dlaczego miałby się leczyć. W takich wypadkach bardzo ważne staje się wsparcie bliskich. To na osobach trzecich spoczywa obowiązek dopilnowania, aby chory zażywał systematycznie leki, zgłaszał się na wizyty kontrolne i chciał się leczyć. Brak wsparcia sprawia, że nawet najlepsze rokowania mogą się nie sprawdzić.

W przypadku psychoz rokowania nie są najlepsze, co jednak nie oznacza, że chory musi cierpieć z powodu jej objawów przez cały czas. Dobrze prowadzony może nie odczuwać objawów przez długi czas.