Leczenie
          psychozy

Psychoza – na przykładzie psychozy egzogennej

fractal-1058573_640Za psychozę lekarze uznają grupę zaburzeń psychicznych, które w znacznym stopniu upośledzają zdolność do postrzegania rzeczywistości.

Choć wyróżnia się różne rodzaje psychoz, w tym opracowaniu opowiemy o psychozie egzogennej.

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj psychozy wywołany jest czynnikami zewnętrznymi, mogą to być: nadużywanie alkoholu lub leków, zatrucie grzybami, zatrucie chemikaliami, zażycie dopalaczy. Jako przyczynę psychozy egzogennej wskazuje się też choroby zakaźne, urazy mózgu.

Psychozy egzogenne objawiają się zaburzeniami świadomości – w chorych występuje zespół majaczeniowy lub splątaniowy. Oba zespoły, choć rozwijają się stopniowo, to przebiegają nieco inaczej.

W pierwszym przypadku są to: narastający niepokój i lęk (zwłaszcza wieczorami), omamy wzrokowe, brak orientacji w czasie.

W przypadku zespołu splątaniowego chory odczuwa złe samopoczucie, gonitwę myślową, bezsenność, mocne pobudzenie ruchowe, podniecenie, a także lęk, omamy, bywa, że chory wpada w osłupienie katatoniczne.

Chorzy powinni mieć świadomość, że psychozy egzogenne leczy się głównie przy pomocy leków przeciwpsychotycznych, które należy przyjmować wg wskazań lekarza.